2024. december 3. kedd | Ferenc, Olívia
Nagy fogások

Ez ám a ritkaság: pergetve fogtak fokozottan védett galócát a Dunából – videóval

Ez ám a ritkaság: pergetve fogtak fokozottan védett galócát a Dunából – videóval

A 100.000 forint természetvédelmi értékű halat – amelynek tömege 2,5-3 kilogramm lehetett – Bangha Ádám csalta horogra a Duna Győr-Moson-Sopron vármegyei szakaszán.

A Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége ismét játékot hirdetett, amelynek a lényege, hogy azok a horgászok, akik beküldik 2023-as kedvenc fogásukat, részt vesznek egy soroláson, ahol három darab összevont folyóvízi jegyet sorsolnak ki.

A december 5-én indult és január 24-ig tartó játék során már számos szép halat küldtek be, de az összes közül a legkülönlegesebbet most tette közzé a szövetség. 

Bangha Ádám egy fokozottan védett, 100.000 forint természetvédelmi értékű dunai galóca (Hucho hucho) egy méretes példányát akasztott horogra. 

„A Dunán kristálytiszta vízben egy rugany kövein kocogtatott Spro Ikiru 38F FT crankbaittel sikerült becsapnom ezt a gyönyörű mintázatú, hibátlan dunai galócát” – árulta el a horgász. 

A hosszát és tömegét nem mérte le, de becslése szerint 2,5-3 kilogramm lehetett. A gyors horogszabadítás a dunai galócát Bangha Ádám természetesen visszaengedte a folyóba. 

Erről videót is készített:

„Tudvalevő, hogy a szlovákiai telepítések miatt késő ősztől tavaszig – nem nagy rendszerességgel –, de előkerül a horgászok fogásából egy-egy galóca a Duna hazai, szigetközi szakaszáról. A Duna vízrendszerének ritka, benszülött faunaeleme, a világ legnagyobb pisztrángféléje a galóca. A hazai vizekből mindösszesen néhány lelőhelye ismert” – nyilatkozta a Pecaverzumnak Sallai Zoltán haltani szakértő, a Magyar Haltani Társaság (MHTT) elnökségi tagja.

A galóca ritkaság vizeinkben. Kisebb állományai élnek a Duna és a Tisza hazai felső szakaszán, továbbá a Dráva és Mura egymással szomszédos részein, de alkalmanként egy-egy a Sajóból és a Körösből is előkerült az utóbbi években

2023. május 30-án, a Duna Komárom-Esztergom vármegyei szakaszán Farkas Csaba egy 80 centiméteres, 6-7 kiló körüli dunai galócát fogott pergetve. Az MHTT a Komárom–Esztergom vármegyei adat azonban azért különösen értékes, mert az utóbbi 50 évből a hazai Dunának főként csak a győri és a Győr fölötti szakaszáról (Ásványráró, Dunaremete, Dunasziget, Dunakiliti) van bizonyított előfordulása a fajnak, ez alatt csak egyszer került elő egy fiatal példánya, 2016-ban Tátról. Legnagyobb folyónkban tehát a galócának ez a legalsó észlelési helye.

A dunai galóca szaporodása márciustól ritkán május elejéig is elhúzódhat, íváskor a pisztrángzónáig is felhatolhat. Kedvező táplálkozási körülmények között testhossza akár a másfél métert, tömege az 50 kilogrammot is meghaladhatja.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége)